Jak przygotować ramen z pomidorami?
Czy może być coś lepszego niż gorąca, aromatyczna miseczka ramenu z pomidorami? Ten klasyczny japoński przepis na zupę z makaronem ramen wzbogacony jest obficie warzywami, co sprawia, że staje się idealnym posiłkiem na każdą porę roku. W artykule przedstawiamy szczegółowy przepis na ramen z pomidorami oraz kilka wariantów i porad, które pozwolą Ci odkryć bogactwo smaków tej wyjątkowej potrawy.
Jakie składniki potrzebne do przygotowania zupy ramen z pomidorami?
Aby przygotować zupę ramen z pomidorami, będziemy potrzebować następujących składników dla około 4 porcji ramen. Są to kolejno:
- Makaron ramen - 4 porcje (najlepiej świeży lub wysokiej jakości suchy);
- Bulion - 8 szklanek (najlepiej mięsny, np. kurczaka, wołowego lub wieprzowego)’
- Pomidory - 4 duże pomidory, najlepiej od producenta warzyw;
- Miso - 2 łyżki;
- Cebula - 2 duże cebule;
- Kiełki bądź fasola mung - pół szklanki;
- Zielona cebula – 4 łodygi;
- Jajka – 4 (opcjonalnie);
- Sos sojowy - 3 łyżki;
- Sambal oelek lub inna ostra pasta chili – 3 łyżeczki (lub mniej, w zależności od upodobań);
- Olej roślinny - 2 łyżki;
- Sól i pieprz do smaku;
- Dodatkowe przyprawy (opcjonalnie): papryka słodka lub ostra, suszone algi nori, sezam.
Jak przygotować ramen z pomidorami?
Pomidory myjemy, obieramy ze skórki (możemy je na chwilę zanurzyć we wrzątku, co ułatwi obieranie) a następnie kroimy w kostkę. Cebule oraz zieloną cebulę kroimy w plastry. W dużym garnku podgrzewamy olej i dodajemy pokrojoną cebulę. Następnie dodajemy pomidory. Smażymy przez około 5 minut. Potem do garnka wlewamy bulion, doprowadzamy do wrzenia i zmniejszamy ogień do średniego. Dodajemy miso oraz sos sojowy i mieszamy aż się rozpuszczą.
W międzyczasie w osobnym garnku gotujemy makaron według instrukcji na opakowaniu. Należy pamiętać, że makaron ramen powinien być al dente – czyli ugotowany, ale lekko twardy w środku. Po ugotowaniu odcedzamy makaron i myjemy w zimnej wodzie, aby pozbyć się nadmiaru skrobi. Ramen z pomidorami można wzbogacić dodatkowymi składnikami, takimi jak jajka na twardo, kiełki bądź fasola mung.