Jak prawidłowo myć i czyścić pomidory?
Trudno sobie wyobrazić naszą dietę bez warzyw i owoców. To właśnie one powinny stanowić połowę każdego, spożywanego posiłku. Jednym z najpopularniejszych warzyw w naszej kuchni jest bez wątpienia pomidor. Stanowi on podstawę zup i sosów. Równie chętnie pomidory zjadamy na surowo - jako dodatek do sałatek czy kanapek. Nic dziwnego - pomidory oprócz tego, że są pyszne, stanowią bogate źródło witamin i mikroelementów. Jednak, aby w pełni korzystać z dobrodziejstw jedzenia pomidorów należy je odpowiednio przygotować do spożycia. Jak zatem prawidłowo myć i czyścić pomidory? Zapraszamy do lektury.
Pomidory jako bogactwo witamin i mikroelementów
Zanim zastanowimy się w jaki sposób prawidłowo myć i czyścić pomidory, warto najpierw poznać liczne zalety ich spożywania. Pomidory zawierają czerwony barwnik, czyli likopen. Jest on jednym z najsilniejszych antyutleniaczy z grupy karetonoidów. Warto podkreślić, iż podczas obróbki termicznej likopen nie zanika ani nie traci swoich cennych właściwości. Przeciwnie - w przetworach pomidorowych, jest go od 2 do 3 razy więcej niż surowych pomidorach. Dlaczego likopen jest tak pożądanym składnikiem naszej diety? Otóż posiada on prozdrowotne właściwości: likwiduje wolne rodniki, dzięki czemu opóźnia procesy starzenia, zapobiega miażdżycy, ma działanie antynowotworowe. Pomidory obniżają ciśnienie krwi, wspomagają trawienie i są doskonałym źródłem potasu i witaminy C, A i E. Aby korzystać z tych zalet należy je odpowiednio przygotować do spożycia. Jak to zrobić?
Co może znajdować się na nieumytej skórce pomidorów?
Niezależnie od tego czy zamierzamy zjeść świeże pomidory, czy poddać je obróbce termicznej musimy je odpowiednio umyć. Okazuje się bowiem, że jedzenie brudnych warzyw może nieść za sobą negatywne skutki dla naszego zdrowia. Badania naukowe dowodzą, że na skórkach nieumytych warzyw i owoców znajdują się różnego rodzaju szkodliwe patogeny. Skąd się biorą? Zewsząd - i nie ma w tym nawet krzty przesady. Środowisko naturalne i to przekształcone przez człowieka pełne jest drobnoustrojów zarówno tych pożytecznych, jak i chorobotwórczych. Gleby mogą być skażone bakteriami kałowymi i kryć w sobie jaja pasożytów, które trafiają do plonów rolnych. Osoby, które mają kontakt z warzywami podczas ich zbiorów, transportu czy sprzedaży mogą być nosicielami chorób zakaźnych. Jak zatem prawidłowo umyć pomidory, aby pozbyć się niechcianych zanieczyszczeń?
Jak poprawnie sparzyć pomidora
Dokładne mycie pomidorów przed jedzeniem powinno wejść nam w nawyk. Aby prawidłowo przygotować warzywa do spożycia nie wystarczy opłukać ich zimną wodą. To zdecydowanie za mało, dlatego zaleca się użycie do tego celu cieplejszej wody i szczoteczki z miękkim włosiem. Pomidory można również sparzyć, dzięki czemu zabijemy większość bakterii, a przy okazji w łatwy sposób obierzemy je ze skórki. Jeśli jednak nie chcesz obierać swoich pomidorów, możesz użyć specjalnych ekologicznych preparatów przeznaczonych do mycia warzyw i owoców. Niszczą one większość bakterii i drobnoustrojów, znajdujących się na pomidorach oraz usuwają z ich powierzchni pozostałości pestycydów. W trosce o swoje zdrowie warto także sięgać po pomidory pochodzące ze sprawdzonych źródeł, takich jak gospodarstwo ogrodnicze Rafał Pietras, specjalizujące się w ekologicznej uprawie pomidorów czerwonych i malinowych.